Skupina Orlen Unipetrol vykázala za uplynulý rok 2023 tržby ve výši 166,4 miliard korun. Provozní zisk EBITDA LIFO dosáhl 13,7 miliard korun a čistý zisk 5,2 miliardy korun. Skupina velmi intenzivně investovala do modernizace téměř 13 miliard korun (12,8 miliard). V maloobchodním segmentu Orlen Unipetrol dále rozvíjel svou síť čerpacích stanic Orlen v České republice, Maďarsku a Slovensku. Klíčovou oblastí bylo postupné dokončení unifikace sítě, která se z Benziny proměnila na Orlen.
„I přes pokračující složitou geopolitickou a makroekonomickou situaci dlouhodobě destabilizující rafinérský i petrochemický segment se nám v uplynulém roce podařilo dosáhnout pozitivních hospodářských výsledků. Pokračovali jsme také ve vysoké míře investic z posledních let, když jsme do modernizace a rozvoje našeho podnikání investovali bezmála 13 miliard korun. Za posledních šest let jsme v Česku investovali již téměř 60 miliard korun,“ uvedl Tomasz Wiatrak, generální ředitel skupiny Orlen Unipetrol.
Odklon od ruské ropy
Skupina se také připravuje na odklon od ruské ropy. V uplynulém v litvínovské rafinérii otestovali různé druhy alternativních ropných směsí a identifikovali zařízení a procesy, které je nezbytné pro zachování bezpečné a efektivní výroby rekonfigurovat. „Klíčová nastavení zrealizujeme během dubnové odstávky a budeme tak připraveni na přelom letošního a příštího roku, kdy by měl být dokončen proces navýšení kapacity ropovodu TAL a Česko by se mělo od ruské ropy odstřihnout,“ dodává Tomasz Wiatrak.
Objem zpracované ropy v roce 2023 činil 7,5 milionů tun. Prodej rafinérských produktů dosáhl výše 6,3 milionů tun a prodej petrochemických produktů úrovně 1,8 milionů tun. Celkové investice dosáhly výše 12,8 miliard korun a směřovaly do pokračující modernizace výrobních technologií. Hlavními projekty byly průběžná revitalizace jednotky parciální oxidace vodíku, dostavba 11. krakovací pece etylenové jednotky a modernizace výroby čpavku. Součástí investic byly i přípravy na přechod na zpracování neruských ropných směsí a rozvoj maloobchodní sítě čerpacích stanic v Česku, Maďarsku a na Slovensku včetně unifikace jejího označení a rozšiřování vodíkové a bateriové elektromobility.
Investice Orlen namířil také k emisní neutralitě
Orlen Unipetrol také realizoval investice související s postupnou transformací směrem k emisní neutralitě. V rámci budování recyklačních kapacit začlenil do své skupiny společnost REMAQ, která je jedním z nejvýznamnějších mechanických recyklátorů ve střední Evropě.
Podíl na maloobchodním trhu vzrostl o více než pět procent
V maloobchodě skupina pokračovala v investicích do modernizace a rozvoje své sítě čerpacích stanic, jejichž provoz koordinuje v Česku, Maďarsku a na Slovensku. V České republice skupina provozuje 436 stanic a svůj občerstvovací koncept Stop Cafe nabízí zákazníkům 347 stanicích. V meziročním srovnání zvýšila svůj tržní podíl o 5,4 procentních bodů a s aktuálním podílem 27,5 procent na celkovém objemu prodaných paliv je lídrem v Česku. Skupina Orlen Unipetrol také pracuje na rozšiřování infrastruktury pro vodíkovou a bateriovou elektromobilitu. V uplynulém roce zprovoznila vodíkové stanice pro osobní automobily, nákladní automobily a autobusy v Praze Barrandově a v Litvínově. Na konci roku provozovala již 276 elektro dobíjecích bodů na 67 čerpacích stanicích.
Více než 80 % čerpacích stanic v síti nese značku Orlen
Skupina také významně pokročila v procesu unifikace označení své sítě čerpacích stanic po jedinou značku Orlen. Na konci roku ji mělo přes 80 % čerpacích stanic. Na Slovensku byl tento proces dokončen v polovině minulého roku. Slovenská část sítě zahrnuje 90 čerpacích stanic, což je oproti roku 2022 téměř dvojnásobný nárůst. Maďarská část sítě zahrnuje 78 stanic a všechny nesou označení Orlen již od konce roku 2022.